Jdi na obsah Jdi na menu
 


vlajka-cr.jpg 

Kraje České republiky 2.

P, K, U, L, H, E

 

 

 

Krajské vlajky a znaky v České republice od roku 2001

Znaky českých krajů mají francouzský štít.

 

Plzeňský kraj - krajské město Plzeň - P

                 2004 Plzensky kraj.png

 

Ve čtvrceném štítu je v 1. poli český lev, v 2. zeleném poli zlatý velbloud ze znaku Plzně. Tohoto velblouda ukořistili obránci Plzně husitům, kteří v roce 1433 dobývali Plzeň. Velblouda daroval husitům polský král Vladislav II. Jagellonský (Jagailo), ve 3. zeleném poli, které symbolizuje Šumavu a Český les, jsou dvě břevna. Zlaté symbolizuje zlatonosnou Otavu a stříbrné je symbolem Berounky. Ve 4. červeném poli je stříbrná rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci (v heraldice je nepřípustné zobrazovat konkrétní stavby).

 

Karlovarský kraj - krajské město Karlovy Vary - K

                2004 Karlovarsky kraj.PNG

 

V 1. poli je český lev, ve 4. poli erb Karlových Varů. Ve 2. modrém poli je zlatá fontána se stříbrnou vodou, symbol lázeňství v kraji, ve 3. modrém poli jsou dvě stříbrná hornická kladívka se zlatými topůrky a pod nimi jsou dvě zlaté vavřínové ratolesti, obojí je symbol hornictví.

   

Ústecký kraj - krajské město Ústí nad Labem - U

   {{{název}}} – znak2004 Ustecky kraj.PNG

 

V 1. poli čtvrceného štítu je český lev, ve 4. poli změněný erb Ústí nad Labem. Ve znaku města má lev černou přilbu a černé nátepníky. I ve změněnném znaku má kolčí přilbu se zlatou korunou a zlatými složenými orlími křídly V místech křížení ocasů má dva zlaté uzly. Ve 2. modrém poli  jsou tři stříbrná zvlněná břevna, symbol řek, ze kterých vyrůstá stříbrná hradební věž se sedmi stínkami Porta Bohemica (Česká brána) se zdviženou zlatou mříží. Za hradbou je zelené trojvší, symbol ústeckého pohoří. Ve 3. modrém poli stojí na zeleném trávníku stříbrný pluh, který symbolizuje Stadice, odkud pocházel Přemysl Oráč. Pluh je nakreslen podle pomníku, který byl ve Stadicích postaven v 19. století. Pluh by neměl mít kola.

 

Liberecký kraj - krajské město Liberec - L         

2004 Liberecky kraj.PNG

 

V 1. a 4. poli je český lev, ve 2. modrém poli je ze znaku Liberce, tříbrné kolo znak Redernů (majitelé panství 1558-1620), ve 3. modrém poli je stylizovaný tvar vysílače na Ještědu.

 

Královéhradecký kraj - krajské město Hradec Králové - H

     2004 Kralovehradecky kraj.PNG

 

Na čtvrceném štítu královéhradeckého znaku je v 1. a 4. poli český lev, ve 2. modrém poli písmeno G (Gradec). Ve 3. modrém poli královská koruna, symbol věnných měst českých královen: Hradec Králové, Dvůr Králové, Trutnov, Jaroměř, Nový Bydžov.
     Celkem je 9 věnných měst, z toho 3 jsou v Pardubickém kraji: Vysoké Mýto, Chrudim, Polička a jediný Mělník je ve Středočeském kraji.

 

 

Větší města v Královéhradeckém kraji

12 měst: Dvůr Králové nad Labem, Hostinné, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Pilníkov, Rtyně v Podkrkonoší, Svoboda nad Úpou, Špindlerův Mlýn, Trutnov, Úpice, Vrchlabí, Žacléř.

2 městyse: Černý Důl, Mladé Buky.

 

 

Pardubický kraj - krajské město Pardubice - E      

   2004 Pardubicky kraj.PNG

 

V 1. poli český lev, ve 2. poli moravská orlice. Oba erby symbolizují rozlohu kraje na dvou územích. V třetím modrém poli je hradební zeď, která symbolizuje "hradbu" hor. V hradbách je otevřená brána se zlatým globem, symbol  otevřenosti světu. Tato heraldická figura není symbolem specifiky kraje. Nad branou je malá lyra, která je symbolem několika významných českých hudebních skladatelů z tohoto kraje. Ve 4. poli je erb Pardubic. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA